Rodičia zo Stropkova boli obvinení zo zanedbávania a hrubej ujmy na psychickom zdraví svojej dcéry Márie.

Mária v pondelok prišla s plačom na sociálny úrad, a so zúfalým krikom žiadala sociálnych pracovníkov aby ju niekto zbavil jej šibnutých rodičov. Rodičia sa podľa jej slov správali počas víkendu extrémne agresívne, odporne nadávali, bezohľadne sa správali a vôbec si nevšímali svoje dieťa a Márii zobrali chuť do života.

Sociálne pracovníčky boli šokované tým, čo počuli a pokúšali sa kričiace dieťa upokojiť. Mária však dookola opakovala obvinenia, vrhla sa na dlážku, búchala hlavu plyšového Mimoňa o stenu, ošklbala rododendrón na chodbe sociálneho úradu a v amoku penila sliny, pričom nemala na sebe ochranné rúško.

Rodičia sa na úrad dostavili do niekoľkých sekúnd so zámerom prevziať si dieťa. Boli však rovnako šokovaní tým, čo Mária hovorila. Podľa ich vysvetlení strávili s dcérou a jej kamarátmi krásny víkend v prírode. Nič nenasvedčovalo tomu, žeby akýmkoľvek spôsoboom dieťaťu ublížili.

Po niekoľkohodinovom vypočúvaní rodičov, svedkov a Márie bol prípad uzavretý. Sociálny úrad vyhlásil, že rodičia sa vzorne starajú o svoju dcéru. Dcéra Mária zažila náhlu a veľmi ojedinelú formu psychického šoku po tom, čo namiesto čokoládového pudingu rodičia uvarili vanilkový puding.

"Ak dieťa odmietne inak veľmi láskavých rodičov pri prvom náznaku malého pochybenia naznačuje to psychickú poruchu. Táto porucha je veľmi ojedinelá, a zrejme má súvis s prebiehajúcim ochorením COVID-19. Koronavírus doáže z pľúc niekedy presunúť aj do mozgu a vážne poškodiť jeho časť." vysvetľuje odborník Ján Punkt z SAV. Punkt zároveň dodáva, že podobné poruchy správania boli už zaznamenané aj u dospelých osôb.

"Nie je tajomstvom, že mentálna retardácia spôsobená koronavírusom postihuje už aj dospelú populáciu. Sú zaznamenané prípady, kedy sa dospelí aj na oficiálnych stretnutiach s prezidentkou SR začali správať infantilne ako 2 či 3-ročné deti." varuje odborník Punkt.

Mária bola rodičom vrátená s plačom, krikom, zúrivosťou a buchotom.