Čelovkári zaplavujú naše lesy, ohrozujú ľudí a už sa o nich hovorí aj vo vláde.

Tieňový minister životného prostredia Rudolf Huliak sa o nich vyjadril, že "ich nestačí izolovať do posilňovní, treba ich riešiť rovnako ako medvede".

Huliak reaguje na tragický stret turistov s čelovkárom, ku ktorému došlo v piatok v bratislavskom lesoparku Železná studnička.

Dvojica turistov kráčala večer po ceste. Náhle sa pred ními zjavila žeravá guľa. Silné diaľkové svetlo ich tak oslepilo, že stratili pojem o priestore a čase. V tom do muža v plnej rýchlosti narazil cyklista a spôsobil mu početné zranenia. Vzduchom lietali zuby, spálená koža, údy a amulet Buddhu.

Záchranári odviezli ťažko raneného turistu do nemocnice, aby ho poskladali dokopy. Jeho partnerka je z toho v šoku a záchranárov považuje za mimozemšťanov, ktorí ju aj jej partnera uniesli na pokusy.

Pri skúmani nehody prišla polícia k záveru, že vinníkom nehody je cyklista. Ten mal na sebe okrem svetla na bicykli aj čelovku a obe svietili diaľkovým svetlom. Oslepil oproti idúcu dvojicu tak závažným spôsobom, že obaja stratil kontrolu nad chôdzou aj svojou mysľou.

Čelovkári s diaľkovým svetlom sú invazívny živočíšny druh, ktorý sa začal na území Slovenska rýchlo množiť posledné dva roky. Pri strete s nimi sú ľudia oslepení extrémne silnou svetelnou žiarou. Čelovkári sami majú zlý zrak, napriek osvetleniu si nedokážu všimnúť prekážky na ceste. V lesoch boli pozorovaní už aj čelovkári bežci.

Rudolf Huliak chce čelovkárov okamžite riešiť.

"Čelovkári sú nebezpeční rovnako ako medvede a preto musia zakročiť poľovníci". Huliak však nespresnil ako si zákrok poľovníkov predstavuje.

"My poľovníci už vieme ako s takou háveďou naložiť", odpovedal na otázku novinárov.

Cyklista bol na základe súdneho príkazu izolovaný v posilňovni nákupného centra Aupark, kde mu mobilná aplikácia počíta spálenú energiu na stacionárnom bicykli, hrá tuc-tuc hudba a za trest je oslepovaný vlastnou čelovkou, keďže jej svetlo teraz mieri do zrkadlovej steny oproti ktorej vytrvalý čelovkár celý deň maká,